Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci

Letovisko Kato Agios Markos na Korfu

Kato Agios Markos je vesnice spadající pod Feakes na východním pobřeží Korfu. Městečko se nachází cca 12 kilometrů na sever od hlavního města Korfu. Centrum obce je situováno v kopcích asi půl kilometru od moře. Kolem moře se pak táhne hustá síť hotelů a apartmánů. Vlastně ani není vidět, kde začínají a končí. Toto osídlení spadá nejenom pod vesnici Kato Agios Markos, ale i okolní Pirgi a Ipsos.

Letovisko Kato Agios Markos.    Krásy letoviska Letovisko Kato Agios Markos na Korfu.

Letovisko Kato Agios Markos se nachází v asi 1,7 kilometru dlouhém zálivu „Ipsa bay”. Je to velmi oblíbené turistické letovisko zasazené do malebné kopcovité krajiny. Jenom kousek směrem na sever se zdvíhají nejvyšší vrcholky ostrova v čele s horou Mount Pantokrator (906 metrů). Z ostrova je dohled i na pevninu, kterou prochází hranice mezi Řeckem a Albánií. Zdejší panoramata jsou opravdu úžasná.

Pláže v zálivu Ipsa.    Kolem je spousta útulných taveren.

Pláž v Ipsa Bay a tedy i Kato Agios Markos je oblázková. Je poměrně úzká, většinou má jenom kolem 20 metrů šířky. Blízko je také malý přístav pro osobní čluny a několik krátkých mol, po kterých je ale příjemná procházka. Pláž od zbytku vesnice odděluje hlavní silnice, která však není moc rušná. Na druhé straně se nachází malé obchůdky a příjemné taverny.

V samotné obci se nachází několik oblíbených hotelů a apartmánových domů jako například Corfu‘ Dream Village, Valentino Corfu, Errika, Corfu Dream Fani nebo Paradiso Agios Markos.

Aigos Markos ráno.    Zdejší pláže jsou krásné.

Krajina Korfu je opravdu krásná.

Blízko se nachází nejvyšší vrcholy Korfu.    Celkový pohled na vesnici Kato Agios Markos.

Letecký pohled na letovisko.

Pláž a obec Skala

Skala je malá přímořská osada na západním břehu Korfu. Z hlavního města Kerkyry je to sem skoro co by kamenem dohodil a to pouhých 15 kilometrů. Skala je jméno malé obce, která je roztroušena asi kilometr podél pobřeží. Kromě toho je ale Skala název stejnojmenné pláže, která k obci přiléhá. Nečekejte žádné rušné letovisko, protože zde trvale žije jenom kolem 184 obyvatel.

Pláž a obec Skala na Korfu.    Obec je rozházená po okolních svazích.

Obec má poštovní směrovací číslo 49 084 a jeho telefonní přístupový kód je 3.026.610, což jsou v dnešní době spíš jenom zajímavosti. Nejbližším větším městečkem je vnitrozemské Agios Mattheos, vzdálené asi 2 kilometry od Skaly. Obě obce spojuje kvalitní, i když klikatá a úzká asfaltová silnice.

Ve Skale se nachází hned několik převážně menších hotelů s velmi příjemnou atmosférou. Jsou to například: Paramonas Hotel, Villa Blue View, Maison Meliti Chalikounas, Maison Meliti and Archontiko Loukis. Ať už se ubytujete v kterémkoliv z nich, tak vás čeká opravdu krásná dovolená. Z dalších služeb se ve Skale nabízí ještě půjčovna aut.

Západ Slunce je ve Skale opravdovým zážitkem.    Pravá řecká pohoda v jedné z místních taveren.

V obci je také pár příjemných restaurací a taveren, které se specializují hlavně na řeckou kuchyni. Z nich vám můžeme doporučit: Niki’s Restaurant, Sea Breeze Restaurant a Cafe Angela. Kromě toho se zde najde i pár menších obchůdků.

Pláž ve Skale nabízí jemný našedlý písek. Pláž je úzká ale velmi dlouhá. Na mnoha místech se nacházejí i velké kameny a skály, které jsou rájem pro mořský život. Autem nebo skútrem se dostanete přímo k vodě, kde také není problém zaparkovat.

Pagoi v Agios Georgios

Pagoi je menší vesnice v severozápadní části ostrova Korfu. Od hlavního města Kerkyry je vzdálené vzdušnou čarou 25 kilometrů. Jedná se o skutečně malou vesnici, která administrativně náleží pod rovněž nevelkou obec Agios Georgios. Trvale zde žije kolem šesti stovek lidí v létě se ale tento počet mnohonásobně navyšuje o zahraniční turisty.

  

Obec je velmi roztahaná po celém pobřeží a vnitrozemí. Administrativně jí tak vlastně tvoří hned několik vesnic, které k sobě těsněji či volněji přiléhají. Jedná se tedy například kromě hlavní a největší vesnice Pagoi (kolem 400 obyvatel) o Prinylas, Vatonies a Agios Georgios Pagon. První tři vesnice se nacházejí ve vnitrozemní a jsou vzdálené kolem 2 kilometrů od moře.

(Pokračování textu…)

Historie města Kerkyra

Kerkyra je hlavní město řeckého ostrova Korfu. V některých jazycích, jako například v češtině, však toto město dostalo název Korfu. Mohou za to Angličané, kteří toto historické město špatně pojmenovali na Korfu town. Řekové však nadále používají staré označení Kerkyra, kterého se budeme držet i v tomto článku. Kerkyra se nachází uprostřed ostrova Korfu a má v současné době přes 39 000 obyvatel.

  
(Pokračování textu…)

Městečko Sidari a Průliv lásky

Sidari je malé přímořské letovisko, které se nachází na samém severu ostrova Korfu. Je to vlastně malá vesnička, která má pouhých 386 stálých obyvatel, v letní sezóně se ale mění na pulzující městečko plné života. Návštěvníky sem lákají hlavně nádherné písčité pláže kolem mělké zátoky Ormos Sidari a také velmi zajímavé skalní útvary, o kterých vám ještě povíme blíže. Sidari má svůj vlastní velmi malý přístav, nebo spíše přístavní molo a celkově jde o místo se zvláštní atmosférou.

Krásné pláže v Sidari    Letní pohoda v Sidari
(Pokračování textu…)

Kassiopi

Kassiopi je malé pobřežní městečko na severním pobřeží Korfu. Bydlí zde přesně 1153 obyvatel. Administrativně obec patří pod také nevelké vnitrozemské město Kassopaia. Městečko se nachází na malém poloostrově a je obklopeno dvěmi zátokami. Na té západní je krásné městská písčito-oblázková pláž. Východní zátoka zase slouží jako přírodní přístav.

  

Město má bohatou historii a traduje se, že bylo založeno už v 3. století před naším letopočtem a to králem Pyrrhusem, který vládl v Epirusu. Za časů Římské říše sem údajně zavítala celá řada významných císařů, například včetně Nera. Kousek za městem stojí zbytky byzantského hradu. Ten byl dále opevněn a rozšířen Benátčany, aby ho při obležení v 16. století zničili osmanští Turci. Dnes je hrad v troskách.

(Pokračování textu…)