Dub 22

Palác Achilleion na Korfu

do Památky

Achilleion je malé přímořské letovisko, které leží na ostrově Korfu. Na tomto místě si nechala v letech 1890 až 1891 postavit rakouská císařovna Alžběta rozkošný zámeček. Achilleion se nachází přibližně 19 kilometrů jihovýchodně od města Korfu.

  

Historie stavby

Zámeček pro rakouskou císařovnu postavil italský architekt Raphael Carita. Zámeček sloužil rakouské císařovně jako letní sídlo. Císařovna Alžběta sem velmi ráda jezdila, aby si odpočinula od rušného a velmi hektického života na vídeňském dvoře. Alžběta měl rovněž velmi chatrné zdraví, takže jakýkoliv pohyb na čerstvém vzduchu u krásného azurového moře ji prospíval. Poté, co byl Alžběta roku 1898 zavražděna, zůstal zámeček opuštěn až do roku 1907. V tomto roce koupil tento objekt císař Vilém II.

  

Jak Achilleion vypadá?

Zámeček Achilleion je stavba, která se dá velmi těžko přirovnat k jakémukoliv architektonickému slohu. Někteří odborníci mají za to, že se jedná o neoklasicistní dílo, někteří pro změnu tuto stavbu označují za teutonské dílo. Pravdou však je, že i samotná císařovna Alžběta nebyla se stavbou úplně spokojena.

V interiéru zámečku jsou pěkné malby, které představují kamenné a bronzové sochy na zahradě. Zvláště pozoruhodným kusem nábytku je atypické sedátko ve tvaru koňského sedla. Tuhle neobvyklou stoličku velmi často používal císař Vilém II.

  

Kolem zámečku jsou nádherné zahrady, které jsou terasovitě uspořádány. Zahrady pozvolně klesají až k pobřežní silnici. Ze zahrad je nádherný výhled na členité pobřeží. Po celé zahradě je roztroušeno velké množství bílých soch, které nejčastěji znázorňují slavného bohatýra Achillea, jehož jméno je v názvu zámečku.

Zámeček v Achilleion je otevřen široké veřejnosti, takže si jeho bohatý interiér může prohlédnout každý, kdy tento krásný a romantický kraj navštíví. Zajímavosti zámečku je, že naproti vchodu do zámku je lihovar Vasilákos, který nabízí velké množství skvělých korfských vín a speciální kumkvatový likér.

  

Zajímavosti zámečku

V zámečku se natáčel slavný film s Jamesem Bondem Jen pro tvé oči. Film byl natočen v osmdesátých letech minulého století a hlavní roli si v tomto dobrodružném filmu plného napětí zahrál slavný anglický herec Roger Moore.

  

Napiš komentář